Test Gallupa czyli talenty rozpoznane.

z 26 komentarzy

Jakie są moje talenty? W czym jestem tak naprawdę dobra?

Takie pytania zaprzątają moją głowę od czasu kiedy dostrzegłam potrzebę zmiany ścieżki zawodowej. Dla mnie to trudne pytania. O ile dobrze znam swoje słabe strony, o tyle te mocne przez długi czas były dla mnie pewną zagadką.

Udało mi się ją rozwiązać dzięki testowi Gallupa.

Jak doszło do tego, że zrobiłam test Gallupa?

Śmiało mogę napisać, że cały rok upłynął mi na poszukiwaniu mocnych stron. A właściwie na ich nazwaniu i rozpoznaniu. Brałam udział w coachingach, kursach online, uczestniczyłam w warsztatach (o tych, które dały mi prawdziwą wartość możesz przeczytać tutaj).

Zadręczałam się pytaniami – co powinnam dalej ze sobą począć? Jak mogę zarabiać pieniądze, kiedy Buła w końcu pójdzie do żłobka lub przedszkola? Czy powinnam wrócić do pracy czy szukać pracy marzeń?

Wszystkie te pytania sprowadzały się tak naprawdę do jednego mianownika. Czy jestem w stanie generować dochody w sposób, który nie będzie dla mnie niemiłym obowiązkiem?

Miotałam się. I był to niezwykle męczący stan.

Jednak nie ustępowałam w poszukiwaniach. Twardo parłam do przodu. Dzień po dniu wykonywałam przeróżne ćwiczenia, czytałam książki, słuchałam podcastów, oglądałam webinary i doznawałam ciągle mniejszych i większych olśnień od czasu do czasu przeplatanych niemiłymi rozczarowaniami.

Czas płynął. Pieniądze uciekały. A ja cierpliwie szukałam.

Odpowiedź nie chciała się pojawić.

I nagle, jak grom z jasnego nieba, pojawił się podcast u Ariadny pt.: ”Zwiększ sprzedaż używając swoich mocnych stron”. Link do tego podcastu znajdziesz na końcu tekstu. Jeśli temat własnych talentów wydaje Ci się mrocznym labiryntem nie do przejścia, to dla Ciebie materiał obowiązkowy!

Przyznam Ci się, że z Ariadną miałam przez pewien czas „problem”. Jej podcasty poleciła mi znajoma około pół roku temu. Weszłam na stronę podekscytowana, przesłuchałam pierwszy podcast do połowy i wyłączyłam. Poczułam, że to nie dla mnie, bo ja biznesu online nie miałam (wtedy nie miałam nawet bloga). Zapomniałam o Ariadnie. Do czasu, gdy kilka tygodni temu przypadkiem dostrzegłam na facebooku informację o wywiadzie Ariadny z Ryanem Holiday’em o tym jak żyć po swojemu. I to sprawiło, że zapisałam się na jej newsletter. Bo co jak co, ale Ryan Holiday to dla mnie ekstraklasa i wobec takich materiałów nie potrafię przejść obojętnie. W ten sposób trafiłam na podcast o talentach, który ukazał się na jej stronie dwa tygodnie później. Przy okazji stałam się wielką fanką Ariadny i jej podcastów :) .

Opowiadam Ci tę historię po to, aby pokazać, jak dziwnym zbiegiem okoliczności trafiłam na test Gallupa, którego de facto szukałam przez cały rok. Bo to najlepsze narzędzie (na jakie osobiście do tej pory trafiłam) pokazujące w prosty sposób najmocniejsze strony czyli talenty właśnie.

Jak zrobić test Gallupa.

Test Gallupa wykonałam tego samego dnia, gdy dowiedziałam się o nim z podcastu Ariadny. Przyznam Ci się, że wysłuchałam go koło południa i od tego czasu niecierpliwie czekałam na przyjście Dicka z pracy, abym mogła zamknąć się w pokoju i wykonać test.

To, co usłyszałam podczas rozmowy Ariadny z Dominikiem Juszczykiem, który jest certyfikowanym coachem Gallupa (link do jego bloga znajdziesz na końcu tekstu), było dla mnie niczym objawienie. Okazało się, że wykonując prosty test za niecałe 20 dolarów mogłam poznać 5 swoich największych, wrodzonych talentów.

Jak to możliwe?

Instytut Gallupa stworzył w wyniku badania statystycznego teorię 34 talentów. Według tej teorii każda osoba (tak, Ty też) ma 5 dominujących talentów. Talent w tym wypadku rozumiany jest jako naturalny wzorzec sposobu myślenia, działania i odczuwania. Rozpoznanie 5 najmocniejszych stron stanowi idealną podstawę do zrozumienia siebie i swojego naturalnego potencjału. Wg teorii 34 talentów, aby osiągnąć w życiu sukces należy skupić się na rozwijaniu i maksymalnym wykorzystaniu swoich 5 najmocniejszych talentów.

Nie będę pisać w szczegółach o tym jak zrobić test Gallupa. Na dole zamieściłam link do artykułu Dominika, który wyjaśnia wszystko krok po kroku. Sama korzystałam z tych instrukcji przed wykonaniem testu i mogę potwierdzić całkowity sukces :) .

Zrobienie testu zajęło mi około pół godziny. Pytań było 180, na odpowiedź miałam 20 sekund na każde. Tak naprawdę test nie składa się z pytań, tylko z równolegle pokazywanych dwóch twierdzeń (np. „Czytam uważnie instrukcje” i „Lubię natychmiast rozpoczynać pracę”). Za każdym razem musiałam wybrać to, z którym bardziej się zgadzam i dostosować skalę jak bardzo się zgadzam. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie testu Gallupa zarezerwuj sobie wolną godzinę. Raz użyty kod kupiony na stronie StrengthsFinder może być wykorzystany tylko jednokrotne. Raz uruchomiony test jest nie do zatrzymania ;) .

Strona Gallupa dostępna jest w języku angielskim, jednak sam test można wykonać w języku polskim. Uważam, że jest to bardzo przydatna funkcja, z której warto skorzystać niezależnie od poziomu znajomości angielskiego, ponieważ odpowiedzi powinny być szybkie i intuicyjne.

Test Gallupa moja szczera opinia talenty

Czy poznałam swoje talenty dzięki testowi Gallupa?

Chwilę po wykonaniu testu otrzymałam wyniki (raporty są w j. angielskim) czyli opis moich 5 talentów. Z autentycznym podekscytowaniem rozpoczęłam czytanie.

Po kilkunastu minutach i szybkim zapoznaniu się z wynikami testu byłam w szoku.

Wyniki testu opisały mnie idealnie!

Paradoksalnie nie dowiedziałam się o sobie nic, czego bym wcześniej nie wiedziała. Ale czarno na białym otrzymałam informację w jaki sposób myślę, działam i odczuwam. I co ważniejsze, pierwszy raz dowiedziałam się, że to co uważałam za coś oczywistego to moje talenty. Dzięki temu wiem, które swoje cechy powinnam rozwijać. Ciekawe jest też to, że mając świadomość  mocnych stron łatwiej jest mi teraz zaakceptować swoje słabsze punkty.

Dzięki testowi dowiedziałam się, że pewne cechy, które całe życie uważałam za swoje wady wynikają po prostu z moich talentów. Jednym z moich pięciu talentów jest Intellection (Intelekt). „Osoby, które wyróżnia cecha Intelektu, charakteryzuje aktywność umysłowa. Wnikają one w istotę rzeczy.”. Trudno zaprzeczyć :) . W raporcie Gallupa trafiłam na informację, że ten talent może być związany z powolnym wykonywaniem zadań (co wynika z potrzeby „wnikania w istotę rzeczy”). Ta informacja powaliła mnie na kolana! Od dziecka miałam kompleks „powolniaka”. W każdej z wykonywanych prac moim najsłabszym punktem była szybkość. Dlatego pewnych prac po prostu nienawidziłam. I zawsze myślałam, że to ze mną coś jest nie tak i powinnam popracować nad szybkością, bo to mój słaby punkt. Dziś mając tego świadomość mogę odpuścić. W jaki sposób? Przede wszystkim szukając prac, w których główną kompetencją jest aktywność umysłowa, a nie ruchowa ;) . A jeśli już zdarzy mi się jakieś zadanie do wykonania „na szybko” mogę świadomie odpuścić sobie wewnętrzne dysputy intelektualne i przejść do działania.

Raport Gallupa uwolnił mnie w pewien sposób od kompleksów. Uspokoił mnie. Zrozumiałam, w których sferach mam największy potencjał. Szczerze się ucieszyłam po jego przeczytania. Bo przecież to sfery, które od zawsze najbardziej lubiłam i dawały mi najwięcej satysfakcji (w końcu to moje wrodzone talenty).

Co najważniejsze – podejmując decyzję o powrocie do pracy wezmę bardzo mocno pod uwagę moje talenty. Dlatego informacje zawarte w raporcie stanowią dziś dla mnie ogromną wartość.

Komu polecam test Gallupa?

Test Gallupa polecam każdej osobie, która nie jest świadoma swoich mocnych stron.

Jeśli myślisz o zmianie pracy, utknęłaś w miejscu, męczysz się z tym co robisz, albo masz jakieś dziwne uczucie, że marnujesz swój potencjał, to namawiam Cię do zrobienia tego testu.

Test Gallupa nie jest jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można poznać swoje mocne strony. Istnieje kilka innych systemów, które w tym pomagają. Osobiście korzystałam też z testu osobowości. Test można znaleźć w internecie za darmo (wpisując w wyszukiwarce hasło 16 personalities). Wyniki tego testu były w moim przypadku także trafne. Jednak po jego wykonaniu miałam poczucie zagubienia. Udało mi się poznać swój typ osobowości, ale nijak nie potrafiłam tego wykorzystać w poszukiwaniu swojej życiowej ścieżki. Może to kwestia bardziej ogólnych stwierdzeń, których używa test osobowości? A może test Gallupa dopełnił tamtą wiedzę i dzięki temu mam kompletny obraz? Jeśli zastanawiasz się, który test wybrać, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonała obydwa.


Pamiętaj, że każdy ma swoją historię, która wpływa na potrzeby i percepcję. Dlatego każdy ma swoją subiektywną opinię. I to jest ok. Jeśli masz do mnie pytania, napisz!


Zachęcam Cię do polubienia mojego profilu na INSTAGRAMIE (tutaj).

Na co dzień dzielę się wartościowymi treściami związanymi z rozwojem osobistym i powznawianiem siebie.


Chcesz otrzymać powiadomienie o nowym tekście?

Oraz link do niepublikowanych tekstów, które są dostępne tylko dla Czytelniczek LISTÓW?

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ (tu). 


Słuchasz PODCASTÓW? 

POSŁUCHAJ ODCINKA: Talenty… masz je, dlatego nie wahaj się ich użyć!

Rozmawiam w nim z Gosia Pawlińską o tym czym są talenty i jak i dlaczego MUSIMY je w sobie odkryć i pielęgnować.

POSŁUCHAJ

DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ!

Czyli obiecane linki :)

PODCAST ARIADNY, w którym rozmawia z Dominikiem Juszczykiem na temat testu Gallupa i możliwości wykorzystania swoich mocnych stron .

POST DOMINIKA o tym, jak zrobić test Gallupa po polsku.

STRONA GALLUP STRENGHTSFINDER, gdzie można wykonać test Gallupa (Strenghts Finder).


Jestem ciekawa czy robiłaś już test Gallupa?

Napisz w komentarzu, jakie jest Twoje doświadczenie z tym tematem :) .

Spodobało Ci się? Podziel się choć z jedną osobą... Zajmie Ci to tylko kilka sekund. :*

Lubisz czytać listy?