Test Gallupa czyli talenty rozpoznane.

z 26 komentarzy

Jakie są moje talenty? W czym jestem tak naprawdę dobra?

Takie pytania zaprzątają moją głowę od czasu kiedy dostrzegłam potrzebę zmiany ścieżki zawodowej. Dla mnie to trudne pytania. O ile dobrze znam swoje słabe strony, o tyle te mocne przez długi czas były dla mnie pewną zagadką.

Udało mi się ją rozwiązać dzięki testowi Gallupa.

Jak doszło do tego, że zrobiłam test Gallupa?

Śmiało mogę napisać, że cały rok upłynął mi na poszukiwaniu mocnych stron. A właściwie na ich nazwaniu i rozpoznaniu. Brałam udział w coachingach, kursach online, uczestniczyłam w warsztatach (o tych, które dały mi prawdziwą wartość możesz przeczytać tutaj).

Zadręczałam się pytaniami – co powinnam dalej ze sobą począć? Jak mogę zarabiać pieniądze, kiedy Buła w końcu pójdzie do żłobka lub przedszkola? Czy powinnam wrócić do pracy czy szukać pracy marzeń?

Wszystkie te pytania sprowadzały się tak naprawdę do jednego mianownika. Czy jestem w stanie generować dochody w sposób, który nie będzie dla mnie niemiłym obowiązkiem?

Miotałam się. I był to niezwykle męczący stan.

Jednak nie ustępowałam w poszukiwaniach. Twardo parłam do przodu. Dzień po dniu wykonywałam przeróżne ćwiczenia, czytałam książki, słuchałam podcastów, oglądałam webinary i doznawałam ciągle mniejszych i większych olśnień od czasu do czasu przeplatanych niemiłymi rozczarowaniami.

Czas płynął. Pieniądze uciekały. A ja cierpliwie szukałam.

Odpowiedź nie chciała się pojawić.

I nagle, jak grom z jasnego nieba, pojawił się podcast u Ariadny pt.: ”Zwiększ sprzedaż używając swoich mocnych stron”. Link do tego podcastu znajdziesz na końcu tekstu. Jeśli temat własnych talentów wydaje Ci się mrocznym labiryntem nie do przejścia, to dla Ciebie materiał obowiązkowy!

Przyznam Ci się, że z Ariadną miałam przez pewien czas „problem”. Jej podcasty poleciła mi znajoma około pół roku temu. Weszłam na stronę podekscytowana, przesłuchałam pierwszy podcast do połowy i wyłączyłam. Poczułam, że to nie dla mnie, bo ja biznesu online nie miałam (wtedy nie miałam nawet bloga). Zapomniałam o Ariadnie. Do czasu, gdy kilka tygodni temu przypadkiem dostrzegłam na facebooku informację o wywiadzie Ariadny z Ryanem Holiday’em o tym jak żyć po swojemu. I to sprawiło, że zapisałam się na jej newsletter. Bo co jak co, ale Ryan Holiday to dla mnie ekstraklasa i wobec takich materiałów nie potrafię przejść obojętnie. W ten sposób trafiłam na podcast o talentach, który ukazał się na jej stronie dwa tygodnie później. Przy okazji stałam się wielką fanką Ariadny i jej podcastów :) .

Opowiadam Ci tę historię po to, aby pokazać, jak dziwnym zbiegiem okoliczności trafiłam na test Gallupa, którego de facto szukałam przez cały rok. Bo to najlepsze narzędzie (na jakie osobiście do tej pory trafiłam) pokazujące w prosty sposób najmocniejsze strony czyli talenty właśnie.

Jak zrobić test Gallupa.

Test Gallupa wykonałam tego samego dnia, gdy dowiedziałam się o nim z podcastu Ariadny. Przyznam Ci się, że wysłuchałam go koło południa i od tego czasu niecierpliwie czekałam na przyjście Dicka z pracy, abym mogła zamknąć się w pokoju i wykonać test.

To, co usłyszałam podczas rozmowy Ariadny z Dominikiem Juszczykiem, który jest certyfikowanym coachem Gallupa (link do jego bloga znajdziesz na końcu tekstu), było dla mnie niczym objawienie. Okazało się, że wykonując prosty test za niecałe 20 dolarów mogłam poznać 5 swoich największych, wrodzonych talentów.

Jak to możliwe?

Instytut Gallupa stworzył w wyniku badania statystycznego teorię 34 talentów. Według tej teorii każda osoba (tak, Ty też) ma 5 dominujących talentów. Talent w tym wypadku rozumiany jest jako naturalny wzorzec sposobu myślenia, działania i odczuwania. Rozpoznanie 5 najmocniejszych stron stanowi idealną podstawę do zrozumienia siebie i swojego naturalnego potencjału. Wg teorii 34 talentów, aby osiągnąć w życiu sukces należy skupić się na rozwijaniu i maksymalnym wykorzystaniu swoich 5 najmocniejszych talentów.

Nie będę pisać w szczegółach o tym jak zrobić test Gallupa. Na dole zamieściłam link do artykułu Dominika, który wyjaśnia wszystko krok po kroku. Sama korzystałam z tych instrukcji przed wykonaniem testu i mogę potwierdzić całkowity sukces :) .

Zrobienie testu zajęło mi około pół godziny. Pytań było 180, na odpowiedź miałam 20 sekund na każde. Tak naprawdę test nie składa się z pytań, tylko z równolegle pokazywanych dwóch twierdzeń (np. „Czytam uważnie instrukcje” i „Lubię natychmiast rozpoczynać pracę”). Za każdym razem musiałam wybrać to, z którym bardziej się zgadzam i dostosować skalę jak bardzo się zgadzam. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie testu Gallupa zarezerwuj sobie wolną godzinę. Raz użyty kod kupiony na stronie StrengthsFinder może być wykorzystany tylko jednokrotne. Raz uruchomiony test jest nie do zatrzymania ;) .

Strona Gallupa dostępna jest w języku angielskim, jednak sam test można wykonać w języku polskim. Uważam, że jest to bardzo przydatna funkcja, z której warto skorzystać niezależnie od poziomu znajomości angielskiego, ponieważ odpowiedzi powinny być szybkie i intuicyjne.

Test Gallupa moja szczera opinia talenty

Czy poznałam swoje talenty dzięki testowi Gallupa?

Chwilę po wykonaniu testu otrzymałam wyniki (raporty są w j. angielskim) czyli opis moich 5 talentów. Z autentycznym podekscytowaniem rozpoczęłam czytanie.

Po kilkunastu minutach i szybkim zapoznaniu się z wynikami testu byłam w szoku.

Wyniki testu opisały mnie idealnie!

Paradoksalnie nie dowiedziałam się o sobie nic, czego bym wcześniej nie wiedziała. Ale czarno na białym otrzymałam informację w jaki sposób myślę, działam i odczuwam. I co ważniejsze, pierwszy raz dowiedziałam się, że to co uważałam za coś oczywistego to moje talenty. Dzięki temu wiem, które swoje cechy powinnam rozwijać. Ciekawe jest też to, że mając świadomość  mocnych stron łatwiej jest mi teraz zaakceptować swoje słabsze punkty.

Dzięki testowi dowiedziałam się, że pewne cechy, które całe życie uważałam za swoje wady wynikają po prostu z moich talentów. Jednym z moich pięciu talentów jest Intellection (Intelekt). „Osoby, które wyróżnia cecha Intelektu, charakteryzuje aktywność umysłowa. Wnikają one w istotę rzeczy.”. Trudno zaprzeczyć :) . W raporcie Gallupa trafiłam na informację, że ten talent może być związany z powolnym wykonywaniem zadań (co wynika z potrzeby „wnikania w istotę rzeczy”). Ta informacja powaliła mnie na kolana! Od dziecka miałam kompleks „powolniaka”. W każdej z wykonywanych prac moim najsłabszym punktem była szybkość. Dlatego pewnych prac po prostu nienawidziłam. I zawsze myślałam, że to ze mną coś jest nie tak i powinnam popracować nad szybkością, bo to mój słaby punkt. Dziś mając tego świadomość mogę odpuścić. W jaki sposób? Przede wszystkim szukając prac, w których główną kompetencją jest aktywność umysłowa, a nie ruchowa ;) . A jeśli już zdarzy mi się jakieś zadanie do wykonania „na szybko” mogę świadomie odpuścić sobie wewnętrzne dysputy intelektualne i przejść do działania.

Raport Gallupa uwolnił mnie w pewien sposób od kompleksów. Uspokoił mnie. Zrozumiałam, w których sferach mam największy potencjał. Szczerze się ucieszyłam po jego przeczytania. Bo przecież to sfery, które od zawsze najbardziej lubiłam i dawały mi najwięcej satysfakcji (w końcu to moje wrodzone talenty).

Co najważniejsze – podejmując decyzję o powrocie do pracy wezmę bardzo mocno pod uwagę moje talenty. Dlatego informacje zawarte w raporcie stanowią dziś dla mnie ogromną wartość.

Komu polecam test Gallupa?

Test Gallupa polecam każdej osobie, która nie jest świadoma swoich mocnych stron.

Jeśli myślisz o zmianie pracy, utknęłaś w miejscu, męczysz się z tym co robisz, albo masz jakieś dziwne uczucie, że marnujesz swój potencjał, to namawiam Cię do zrobienia tego testu.

Test Gallupa nie jest jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można poznać swoje mocne strony. Istnieje kilka innych systemów, które w tym pomagają. Osobiście korzystałam też z testu osobowości. Test można znaleźć w internecie za darmo (wpisując w wyszukiwarce hasło 16 personalities). Wyniki tego testu były w moim przypadku także trafne. Jednak po jego wykonaniu miałam poczucie zagubienia. Udało mi się poznać swój typ osobowości, ale nijak nie potrafiłam tego wykorzystać w poszukiwaniu swojej życiowej ścieżki. Może to kwestia bardziej ogólnych stwierdzeń, których używa test osobowości? A może test Gallupa dopełnił tamtą wiedzę i dzięki temu mam kompletny obraz? Jeśli zastanawiasz się, który test wybrać, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonała obydwa.


Pamiętaj, że każdy ma swoją historię, która wpływa na potrzeby i percepcję. Dlatego każdy ma swoją subiektywną opinię. I to jest ok. Jeśli masz do mnie pytania, napisz!


Zachęcam Cię do polubienia mojego profilu na INSTAGRAMIE (tutaj).

Na co dzień dzielę się wartościowymi treściami związanymi z rozwojem osobistym i powznawianiem siebie.


Chcesz otrzymać powiadomienie o nowym tekście?

Oraz link do niepublikowanych tekstów, które są dostępne tylko dla Czytelniczek LISTÓW?

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ (tu). 


Słuchasz PODCASTÓW? 

POSŁUCHAJ ODCINKA: Talenty… masz je, dlatego nie wahaj się ich użyć!

Rozmawiam w nim z Gosia Pawlińską o tym czym są talenty i jak i dlaczego MUSIMY je w sobie odkryć i pielęgnować.

POSŁUCHAJ

DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ!

Czyli obiecane linki :)

PODCAST ARIADNY, w którym rozmawia z Dominikiem Juszczykiem na temat testu Gallupa i możliwości wykorzystania swoich mocnych stron .

POST DOMINIKA o tym, jak zrobić test Gallupa po polsku.

STRONA GALLUP STRENGHTSFINDER, gdzie można wykonać test Gallupa (Strenghts Finder).


Jestem ciekawa czy robiłaś już test Gallupa?

Napisz w komentarzu, jakie jest Twoje doświadczenie z tym tematem :) .

Spodobało Ci się? Podziel się choć z jedną osobą... Zajmie Ci to tylko kilka sekund. :*

26 Responses

  1. Monika Juniewicz
    |

    Jak fajnie dowiedzieć się, że ktoś jeszcze ma w swojej piątce Intellection :) Czy nie uważasz, że dla osób, które mają ten talent podczas robienia testu powinien być przewidziany dłuższy czas na odpowiedź? ;)

    Test Gallupa jest naprawdę genialny. Ktoś powiedział, że wszystkie inne testy szufladkują Cię, a test Gallupa wręcz uwalnia Cię z tych pudełkowych ograniczeń, otwiera oczy na to, jak wielkie masz możliwości.

    Dla mnie poznanie moich 5 talentów było przełomem – poznałam swoje mocne strony, na które w ogóle nie zwracałam uwagi, bo przychodziły mi z tak wielką łatwością, niemal automatycznie. Dzięki temu jest mi o wiele łatwiej podejmować decyzje, planować, pracować, spędzać wolny czas – po prostu żyć w zgodzie ze sobą i dalej rozwijać swoje silne strony.

    • Arabella O'Baker
      |

      Monika, zgadzam się z tym co napisałaś w 100 %. Pięknie to ujęłaś.
      Przed wykonaniem testu moim głównym „zmartwieniem” było – czy zdążę odpowiedzieć na pytania ;) . W praktyce okazało się, że 20 sekund to całkiem sporo (nawet dla Intellection ;) ).
      Dzięki za te słowa! Przybijam mentalną piątkę :)

    • Dominik
      |

      Z moich rozmów z ludźmi, którzy robią ten test wychodzi mi na to, że najwięcej czasu na zrobienie go zwykle potrzebują ludzie z talentem Analytical i Deliberative. Ich odpowiedzi muszą być naprawdę dobrze przemyślane. :) Btw, ja też mam Intellection w swoim Top 5. I jest to talent, który wymaga ode mnie najwięcej pracy. Ale bardzo go lubię.

      • Monika Juniewicz
        |

        A faktycznie, mając Analytical lub Deliberative w swojej piątce to rzeczywiście 20 sekund na odpowiedz to prawdziwe wyzwanie ;) Chociaż z drugiej strony, to chyba dobrze, że czas jest ograniczony, bo nad niektórymi pytaniami zastanawialibyśmy się w nieskończoność :) Może też ten czas na odpowiedz jest taki krótki, żeby odpowiadać zgodnie ze swoją intuicją?
        Zaintrygowałeś mnie tą pracą nad Intellection – chyba muszę odszukać moje materiały z testu, bo teraz zastanawiam się, jak jeszcze mogę nad nim pracować.

  2. Santi
    |

    Poszałam przez Ciebie Arabella i zrobiłam (gratuluję, jesteś influencerem!). Activator, Significance, Intellection, Learner, Input. Jak napisałaś – nic nowego się nie dowiedziałam, ale wzmocniło to moje poczucie „OK”. Tak mam. Do tego miło jest wiedzieć, że tworzy się taki zawód, który faktycznie mocno rozwija 5tkę talentów. A i kilka wniosków na przyszłość, również jeśli chodzi o współpracę z innymi. A jaka jest Twoja pełna piątka? Bo nigdzie nie wyczytałam, a choć ciekawość to pierwszy stopień do piekła, to chcę koniecznie wiedzieć.

    P.S. Nie dziwi mnie pojawiające się u nas „Intellection” – bo przecież to właśnie my chwalimy sobie introspekcję i szybciej sięgniemy po taki test – również dla własnej przyjemności.

    • Arabella O'Baker
      |

      Santi, dziękuję za takie słowa! Zinfluencować Ciebie to dla mnie nie lada gratka :) .
      Co do mojej piątki to: Ideation, Individualization, Input, Intellection i Communication. Cięgle się głowię, jak ją teraz ukierunkować (zważywszy na talent nadrzędny, który wspiera generowanie pomysłów to pewnie jeszcze trochę potrwa ;) ).

      • Santi
        |

        Kochana! No to ja też się pogłowię – bo niektóre sprawy mamy jeszcze wspólne. Dobrze wiedzieć! :* Powodzenia, powodzenia i powodzenia! :*

  3. Borys Kozielski
    |

    Rewelacja, właśnie szukałem pomysłu na prezenty dla moich dorosłych dzieci. Dziękuję.

    • Arabella O'Baker
      |

      To ja dziękuję za miłe słowa i za świetny pomysł (nie mam jeszcze prezentu dla Siostry). Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że dzieci ucieszą się z prezentu!

      • Borys Kozielski
        |

        Czy na pewno jest możliwość wprowadzenia tekstu po Polsku i pytania są w języku polskim. Nie mogę znaleźć informacji o tym w szczegółach.

        • Arabella O'Baker
          |

          Pytania testu są ją dostępne w j. polskim (w taki sposób ja wykonywałam test). Jeszcze raz gorąco polecam tekst Dominika Juszczyka https://nearperfectperformance.com/pl/2016/03/jak-zrobic-test-strengthsfinder-po-polsku/ w którym wszystko jest wyjaśnione krok po kroku.

          • Borys Kozielski
            |

            Świetnie. Bardzo dziękuję

          • Dominik
            |

            @borys – udało się zrobić test w języku polskim? Jakby co to daj znać, pomogę :) Na mojej stronie są też materiały w języku polskim, o każdym z talentów. Sporo materiałów po polsku publikuje też Marta Bara na swojej stronie.

          • Borys Kozielski
            |

            Dzieci dostały pod choinkę. Jeszcze nie mam wieści, ale prezent wydaje się trafiony. :)

  4. Agnieszka
    |

    Moja reakcja po przeczytaniu wyników testu Gallupa była identyczna jak Twoja – szok jak bardzo trafne są te opisy, jak dobrze wyjaśniają mój sposób działania, reagowania, myślenia. Fajnie było zobaczyć jak pewne cechy które raczej zaliczałam do wad tutaj przedstawione są jako talent i ukazują ich pozytywne możliwości. Na blogu Ariadny pojawiła się możliwość skorzystania z konsultacji z Dominikiem Juszczykiem w ramach zbierania funduszy wsparcie Szlachetnej Paczki – zdecydowałam się na tą konsultację i to była kolejna eksplozja wiedzy, możliwości i inspiracji. Dominik przedstawił mi możliwości ” pracy ” z tymi talentami dzięki której rośnie moje zrozumienie siebie, moich relacji prywatnych i zawodowych. Dominik wskazał mi też możliwości wykorzystywania nie tylko pojedynczych talentów ale właśnie ich połączonych jakby współgrających elementów w realizowaniu moich celów i zadań. Rozpisałam się tu z tym hymnem na cześć Dominika ale naprawdę było to zaskakująco pomocne a sam test oczywiście wszystkim gorąco polecam.

    • Dominik
      |

      Cieszę się, że mogłem pomóc! I jeszcze bardziej cieszę się, że widzisz możliwość pracy z talentami! Powodzenia!

    • Arabella O'Baker
      |

      Agnieszka dzięki za Twój komentarz! Super, że skorzystałaś z tej akcji na blogu Ariadny. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  5. Pomysl na zmiane
    |

    Również i ja dzięki temu podcastowi Ariadny zdecydowałam się na test. I odczucia podobne – nie otzrymałam niczego co było dla mnie nowe. Jedyna różnica była taka, że w życiu nie pomyślałabym, że to są moje talenty. To mi uświadomiło co mogę poprawić, na czym mogę się skupić… U mnie wygrała Rozwaga. Intelekt, Zbieractwo jako trzy główne. Teraz wypadałoby coś z nimi począć. :)

  6. Jestem świeżo po teście i zastanawiam się jak przetworzyć wiedzę o swoich talentach na wymarzona pracę. Ja miotam się w swojej obecnej pracy, zastanawiam się nad własną działalnością, ale czy talenty takie jak elastyczność empatia indywidualizacja (dostrzeganie niepowtarzalności w ludziach, ich mocnych stron, jest dobrym obserwatorem), odkrywczość i zbieranie (ciekawość świata, ekscytacja jego różnorodnością, lubi kolekcjonować różne rzeczy) są aby na pewno tymi, które potrzebujemy prowadząc własny biznes? chyba ze zostanę trenerem :)

    • Arabella
      |

      Dziękuję za miłe słowa. :) Faktycznie, szkoda, że nie miałyśmy okazji się poznać na BCPoznań. Niestety na see blogers się nie wybiorę. :( Ale myślę sobie, że co „się odwlecze, to nie uciecze” i jeszcze się kiedyś spotkamy. Byłam na Twoim blogu, gratuluję, bardzo mi się podoba! :)

    • Arabella O'Baker
      |

      Małgosia, poruszyłaś bardzo ciekawy temat. Przyznam, że jakiś czas po zrobieniu testu Gallupa zdecydowałam się na konsultację u Dominika (tego, który rozmawiał z Ariadną o talentach). Chciałam poznać odpowiedź na pytanie – jaki zawód wybrać mając dane talenty. Dominik mnie zaskoczył, zwracając moją uwagę na to, że znajomość swoich mocnych stron i praca nad nimi (dojrzałe/niedojrzałe) pomaga nam lepiej się odnaleźć w danej pracy lub świadomie zwracać uwagę na to, jak pewne rzeczy będziemy wykonywać. Doradził mi wtedy, abym podeszła do każdego zajęcia (stanowiska pracy), o którym potencjalnie myślałam, patrząc przez pryzmat obowiązków i tego, jak moje talenty mogą mnie wspierać bądź utrudniać mi ich wykonywanie. To bardzo pomaga podjąć decyzję. Co do zakładania własnego biznesu i tematu „potrzebnych cech” polecam Ci podcast Ariadny na ten temat (http://ponitceariadny.pl/czy-masz-osobowosc-przedsiebiorcy/). Trochę poza tematem testu Gallupa, ale mi ta rozmowa pomogła zmienić perspektywę myślenia w temacie własnego biznesu.

      • czyli samoświadomość zawsze na topie. Ja trochę po tym teście oczekiwałam że pojawi się złota recepta na moje problemy, ale bez rozgryzania tematu aż do rdzenia nic się cudownie nie objawi:) dzięki za te tropy, o konsultacji też myślę bo chyba takie głośne rozmawianie z kimś dodaje odwagi i motywuje do działania. Muszę wyjść ze stanu komfortowego teoretyzowania z ciepłą kawką i pączkiem w dłoni w kierunku większego działania…. pozdrawiam!

        • Arabella O'Baker
          |

          Małgosia, wiesz, ja też od czasu do czasu lubię wierzyć w te cudowne recepty na wszelkie bolączki. ;) A potem zawsze czeka na mnie kubeł zimnej wody, który uświadamia mi, że „bez pracy nie ma kołaczy”. Osobiście bardzo lubię korzystać z konsultacji z doświadczonymi osobami, bo dzięki temu oszczędzam czas na przekopywanie się przez stosy wiedzy. Przychodzę z problemem, zadaję pytania i mam od razu dopasowane do mojej sytuacji odpowiedzi. Musimy się kiedyś spotkać na kawkę, pączka i teoretyzowanie, bo ja też to bardzo lubię. ;)

  7. Ula Mamonik.pl
    |

    Wczoraj w nocy – pod wpływem impulsu zrobiłam ten test :) teraz szukam informacji o moich talentach :) też mam intelekt :) Pewnie dlatego tu trafiłam :) A początek twojego postu to wypisz wymaluj moje dylematy chwilę temu :) A teraz chcę się upewnić że dobrych wyborów dokonałam :)

    • Arabella O'Baker
      |

      Ula, dzięki za te słowa. :) Jestem ciekawa, czy udało Ci się już przejść przez materiały dotyczące Twoich talentów? I czy wybory, których dokonałaś będą wspierane przez Twoje talenty. Tego Ci życzę! Pozdrawiam!